У розпал жорстокої війни та випробувань для всього цивілізованого світу, коли кожен куточок України переповнений тривожністю, у самому серці столиці, на вулиці Липській, 16, з 23.12.23 до 24.01.23 за підтримки Національного музею Революції Гідності триває виставка “Крихкість”, присвячена кожному, хто бореться за незалежність України і зокрема військовополоненим, котрі з першого дня захищали ЧАЕС і опинилися в облозі ворожої армії. “Крихкість” – це втілення спільної ініціативи талановитих студентів-культурологів КНУ ім. Тараса Шевченка.
Виставка “Крихкість” народилася із вразливої історії, яка переплітається з кожною роботою, представленою на ній. Ця історія бере свій початок зі слів і настанов викладача-професіонала Покулити Ірини Костянтинівни, котра, на жаль, відійшла у засвіти в переддень офіційного відкриття. Пригадую, як на одному із семінарів вона поділилася з нами, своїми студентами, філософією щодо природи життя, баченням проекту. Вона визначила життя як щось надзвичайно крихке, подібне до вази, яку може знищити вщент непередбачувана ситуація, удар долі, війна… Життя, немов мистецьке творіння, виткане з тонких ниток, щомиті може стати крихким. Її роздуми стали ключем до розуміння нестабільності та непередбачуваності людського існування. Ірина Костянтинівна – професійна музикант і живописець, надала свою картину для проекту.
Виставка “Крихкість” відображає вразливість, що притаманна нашим емоціям, стосункам і самому життю. У кожному полотні, скульптурі чи іншому творі митці відобразили свої роздуми про те, наскільки непередбачуване і крихке наше існування. За допомогою кольорів, форм і текстур митці з різних куточків світу втілили кожен момент та емоцію, спричинену відчуттям крихкості життя. Виставка є свідченням того, що мистецтво – це не тільки робота рук, а й переживання душі. Єлизавета Лазарова і команда організаторів доклали чимало зусиль задля того, щоб відвідувачі відчули незриму присутність українських захисників і захисниць, тих, котрі потрапили у ворожий полон, і тих, хто продовжує воювати на полі бою. У епіцентрі перформансу “Крихкість” розкривається невідома перспектива реальності. У світі, де виклики та невизначеність стають повсякденною долею, талановиті художники об’єднують зусилля, аби висловити своє ставлення до війни та зберегти пам’ять про українських військових, які потрапили у російський полон. Кожна творча робота, віддана на алтар виставки, стає не лише полотном, а й символічним голосом підтримки тих, хто бореться за свободу і мир. Крім того, студентський проект “Крихкість” – це не тільки експозиція, а й спроба допомогти. Аукціон, організований у рамках виставки, спрямований на підтримку українського волонтерського медичного батальйону “Госпітальєри”, що протистоїть російській агресії з 2014 року. На урочистому відкритті “Вавилон’13” продемонстрували фільм, присвячений “Австрійці”.
Нагадаємо, що у важкі дні зими 2013–2014 років українські культурологи та активісти відчули, що громадські протести, які розгорталися, мають не тільки історичне, а й загальнолюдське значення. Усвідомлення свободи як ключової культурної та суспільної цінності стало унікальним етапом у сучасній історії України і поставило за мету відкриття Музею Революції гідності, де нині проходить виставка “Крихкість”. Основною метою об’єднаної ініціативи стало збереження пам’яті про події та мужніх людей, що зробили свій неоціненний внесок у процвітання незалежної України.
Мистецтво в часи війни стає своєрідним світовим голосом, що перетворює болісні реалії на історію, потребуючи уваги, підтримки та змін. Виставка “Крихкість” закликає нас до рішучих дій і вираження солідарності у найважчий час. Аналіз умов перебування військових у полоні, а також динаміки подій, пов’язаних із звільненням з полону є об’єктом дослідження. Науковий підхід до вивчення подібних аспектів допомагає глибше розуміти не лише фізичні аспекти полону, а й його вплив на психосоціальний стан осіб, які пережили цей досвід, що сприяє формуванню повноцінного уявлення про трагічний характер подій російсько-української війни і надає підстави для поглибленого обґрунтування важливості підтримки й допомоги тим, хто пережив і продовжує переживати випробування полону. Виставка є не лише свідченням зрілого мистецтвознавчого підходу студентів-культурологів, а й важливим кроком у напрямку спільної боротьби за незалежність і цілісність України.
Вхід вільний.
Деталі за посиланням: https://www.maidanmuseum.org/uk/node/2700
Фото надані організаторами виставки “Крихкість”
Матеріал підготувала Марія Розова, КНУ ім. Тараса Шевченка