8 листопада 2023 р. у затишному залі бібліотеки ім. В. Винниченка ЦБС Шевченківського району м. Києва відбулася творча зустріч читачів і шанувальників з Олегом Кришталем. Всесвітньовідомий вчений, академік НАН України, доктор біологічних наук, член Європейської академії Олег Кришталь успішно поєднує наукову дільність із літературною. З-під його пера вийшли друком романи «До співу пташок» та «Гомункулус».
Жвавий діалог з читачами, дотепний гумор і доброзичливість академіка, гостинність працівників бібліотеки перетворили творчу зустріч похмурого дощового дня на маленьке літературне свято.
Роман-есе «До співу пташок», розповідає автор, написаний метамовою у стані прозріння. Писав протягом трьох років рано-вранці по 15- 20 хвилин, коли приходило осяяння.
«Що ж таке метамова?» – найбільше цікавило присутніх у залі. Невдячна це річ переказувати зміст книги. Тож залишимо інтригу. Ми сприймаємо світ таким, який він уже є. Автор-митець намагається збагнути і розповісти, як, звідки і навіщо з’являється свідомість. Є те, що ми бачимо в реальному світі, і те, що сприймаємо підсвідомо. Роман-есе «До співу пташок» має підназву «Приватна подорож до себе». Читаючи-подорожуючи «До співу пташок», поціновувач творчості Олега Кришталя не тільки зможе насолодитися красою внутрішнього світу автора, а й відкриє по-новому свій власний. Це книга, яка міняє світогляд.
Роман «Гомункулус» сам автор називає карколомним. Він і автобіографічний, і ні. Ми бачимо будні науковців, проте історія життя і кохання молодого талановитиго вченого розгортається не тільки на цьому тлі. Гомункулус – істота, створена штучним шляхом за подобою людини. Вона наділена надприродним розумом, але не має душі, тому стане втіленням гріховності. Автор – нейрофізіолог, тож образ свого героя малює крізь призму наукових знань про людську свідомість.
До речі, книги перекладені багатьма мовами, доступні для безкоштовного прослуховування в DAISY форматі для незрячих. Їх можна придбати у книгарнях не тільки України, а й за кордоном.