Проект зародився у Латвії, і флешмоб охопив сотні користувачів соціальних мереж із хештегом #StrongInSpirit. Люди фотографуються зі своїми улюбленими старими іграшками, здебільшого із поламаними й понівеченими часом. Проект “Сильні духом” є унікальним дослідженням, пройнятим духом мистецтва і глибокого розуміння людської долі. Арт-проект у форматі Різдвяного перфомансу присвячений тим, хто втратив кінцівки.
“Більшість того, що сприймає людство, не пов’язане з вадами тіла, бо до зовнішності виникає звикання, людяність вимірюється духовними якостями й вчинками, цінностями і емпатією. Життя складається із спогадів і мрій, емоцій, котрі є важливими. Ми акцентуємо увагу на зламаних ляльках, іграшках – це своєрідна алегорія. Для нас важливі не вигляд ляльок, а їх цінність як спогад і згадка про щасливі миті. Ми отримали десятки схвальних відгуків від митців і галеристів, журналістів і філософів, лідерів думок,” – зазначають організатори проекту.
Натхненна Різдвяна історія
Куратор проекту, мистецтвознавець Марія Розова розкриває перед нами сюжет, започаткований подарунком авторської ляльки. “У День Святого Миколая Вероніка Чекалюк вручила лікарю Андрісу Бауманісу невеликий сувенір – авторську ляльку, виготовлену власноруч. У відповідь Др. Андріс Бауманіс розповів про унікальну сімейну реліквію – ляльку, якою гралися його донька і онука. Однак лялька дещо постраждала: порцелянова ручка була втрачена, а ніжка зламана. Тим не менш, діти з покоління в покоління люблять цю іграшку і вважають її найкрасивішою та найдорожчою у родині. Ця лялька, всупереч ушкодженням, стала не лише сімейною реліквією, а й промовистим свідченням важливості дбайливого ставлення до сімейних традицій. Історія надихнула нас привернути увагу громадськості до проблем людства, насамперед у контексті глобальних конфліктів, а зокрема війни в Україні. Важливим доповненням до проекту є заклик до турботи про довкілля. “Проект орієнтований на те, щоб викликати у громадськості глибокий роздум про те, як людство може знаходити красу та цінність у тих обставинах, які можуть здаватися трагічними чи недосконалими. Незважаючи на каліцтво тіла – головне душа. Давайте цінувати людські якості та поважати силу духу оточуючих нас людей,” – стверджує автор ідеї соціального проекту “Сильні духом”, українська художниця Вероніка Чекалюк.
Світовий тренд
Компанія Mattel, що володіє брендом Барбі, створила нові моделі ляльок із різними фізичними вадами. Торік лялька Барбі, що найбільше продавалася, була в інвалідному візку. Ляльки з протезами та пораненнями стали трендом 2022-2023 років. “Такі іграшки – чудовий спосіб для дітей дізнаватися про різні інвалідності”, – вважають виробники ляльок.
Цей різдвяний флешмоб переймається психологією сприйняття цінностей, наголошуючи на важливості розуміння, що більшість того, що ми сприймаємо, є універсальним і не пов’язане з інвалідністю, але є невід’ємною частиною нашого людського буття. Закликаємо розвивати в собі здатність до співчуття та милосердя. Реставруйте старі речі та дбайте про довкілля. Акцентуючи на повазі до тих, хто має фізичні вади, організатори проекту “Strong in Spirit” підкреслюють актуальність флешмобу, адже це нагадування про те, що наші дії можуть мати значущий вплив на світ та визначати сприйняття цінностей у суспільстві.
Інсталяція доступна для відвідувачів у м. Ризі, у приватній галереї на розі вулиці Бривибас з 14.12.23 по 14.01.24.
Maria Rozova – мистецтвознавець та куратор, що втілює в життя естетику проекту.
Veronika Chekaliuk – художниця, авторка ідеї соціального проекту “Сильні духом”.
Dr. Andris Baumanis – натхненник соціального проекту “Сильні духом”.
Долучайтеся до флешмобу – розміщуйте свої світлини та історії й позначайте хештегом #StrongInSpirit