Коли люди з інших міст приїздять до Києва – постає питання куди, що подивитися, як цікаво провести час. Ми пропонуємо пройтися вулицею, де жив і народився геній. Ігор Іванович Сікорський – один з найбільших авіаконструкторів XX ст. З його ім’ям пов’язані різні, і притому несподівані, досягнення конструкторської думки, які щоразу виводили світову авіацію на новий рівень. Ігор Сікорський народився у Києві, в родині професора психіатрії. У 1908році подорожував Європою, де познайомився з братами Райт (американські авіаконструктори, льотчики, піонери авіації). Повернувшись додому, приступив до будівництва вертольотів і літаків. Перший експериментальний вертоліт Сікорського піднявся в повітря під його керуванням 14 вересня 1939 г. У наш час ця схема стала класичною, по ній побудовано понад 90% вертольотів усього світу, але тоді більшість авіаконструкторів вважало її безперспективною. Після двох років напружених випробувань у 1942 p. був створений дослідний двомісний вертоліт S-47 (R-4), що надійшов незабаром в серійне виробництво. Він був єдиним вертольотом країн антигітлерівської коаліції, що застосовувався на фронтах Другої світової війни.
Згодом з’явилися більш досконалі легкі вертольоти Сікорського. Особливо великий успіх випав на долю післявоєнного S-51, який широко застосовувався в багатьох державах в операціях з порятунку людських життів. Саме таке призначення Сікорський вважав головним для вертольота.
Ми зустрілися із киянкою, котра закохана у небо і авіацію, Вероніка Чекалюк із задоволенням провела нам екскурсію і позповіла про Генія.
Це не просто розповідь, це красиве есе – ода людині, яка вірила у себе, свої сили й досягла чимало. «Чутливе лише серце. Головного очима не побачиш», – почала нашу розмову киянка, шанувальниця історії Києва, Вероніка Чекалюк, цитуючи свого улюбленого автора Антуана де Сент-Екзюпері під час неквапно і прогулянки вулицею Ярославів Вал, що у Києві: «Авіацію я люблю з народження, у нас в родині є льотчики, пілоти-авіатори, часто буваю на авіавиставках і змаганнях, на дружніх зустрічах авіалюбителів. У маленьких аеропортах України організовую профорієнтаційні екскурсії й пізнавальні майстер-класи для школярів та моїх студентів. З дитинства чула історії про геніального винахідника, авіаконструктора Ігоря Сікорського , який жив на тій самій вулиці, де свого часу мешкала моя родина (Ярославів Вал).
Зачарований малюнками Леонардо Да Вінчі, творами Жуля Верна, Сікорський у 12 років побудував модель свого першого вертольота з двигуном. Любов до неба і легенди про Сікорського навчили мене бачити світ очима романтика-філософа. Як слушно зауважив авіатор: «Повітроплавання не було ні наукою, ні галуззю промисловості. Воно було і є дивом».
Якщо ведеш активний спосіб життя і хочеш всюди встигати, то вихід один – пересісти на літальний апарат. Нова епоха вже настала. Майбутнє за геліокоптерами – вони будуть доступним для багатьох засобом пересування, як сьогодні автомобілі. Водночас авіація – це більше ніж хобі, це особливий світ, де найціннішими є людські взаємини, довіра. Це відчуття свободи, лише на висоті сотні метрів по-справжньому можеш відчути себе щасливим.
Будинок Сікорського в Києві, як і раніше, в напівзруйнованому стані, а як хочеться, щоб там був музей геніального інженера і вченого».
Любіть Україну, досліджуйте історію і вивчайте минуле.
З Веронікою Василівною Чекалюк спілкувався Тимур Труба.